Podsumowanie działań promocyjnych w ramach Wieloaspektowego Programu Rozwoju "Sami Sobie" w mikroregionie "Dolina Strugu"

15 lutego 2017
Przyszedł czas na podsumowania. Tym razem analizie i zestawieniu poddaliśmy działania promocyjne związane z projektem.

 

Działania promocyjne przeprowadzone w ramach projektu szwajcarskiego :

 

Dnia 6 grudnia 2011 roku odbyła się konferencja Inaugurująca Wieloaspektowy Program Rozwoju „Sami Sobie”.

Program składał się z trzech modułów:

1.     Wsparcie rozwoju gospodarczego, które obejmowało takie działania jak: utworzenie Inkubatora Instytucjonalnego, klastra turystycznego, klastra przedsiębiorców i przetwórców, wsparcie pośrednie dla biznesu, dotacje bezpośrednie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wypromowanie marki Doliny Strugu.

2.     Wsparcie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, które obejmowało  takie działania jak: utworzenie sieci Inter-klubów, utworzenie portalu społecznościowego, przeprowadzenie cykli szkoleń oraz organizowanie spotkań w grupach.

3.     Wsparcie rozwoju zasobów ludzkich, które obejmowało takie działania jak: szkolenia dla dorosłych, zajęcia edukacyjne z młodzieżą oraz rozbudowę Szkoły Liderów.

 

W ramach realizacji programu realizowano działania promocyjne związane z promocją samego Projektu jak również promocją marki Doliny Strugu.

W ramach programu ogłoszono 9 naborów, które były reklamowane w lokalnej prasie i telewizji. W wyniku ogłoszonych naborów dofinansowanie otrzymało 57 beneficjentów. Przyczyniło się to do zwiększenia produkcji i podaży produktów spożywczych  Doliny Strugu, poszerzenie oferty turystycznej Doliny Strugu, zwiększenia liczby turystów.

 

Udział w Targach turystycznych, produktów lokalnych i zdrowej żywności

W ramach budowania marki „Doliny Strugu wystawcy (lokalni producenci) uczestniczyli w różnego rodzaju wydarzeniach takich jak m.in. Ecofamily Kielce- targach które promują zdrową i ekologiczną żywność,  w Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej Agrotrawel w Kielcach na których właściciele gospodarstw turystycznych z Doliny Strugu promowali swoje gospodarstwa , w „Dniach Otwartych Drzwi” w Boguchwale. W trakcie trwania imprezy jury nagrodziło wybranych producentów produktów lokalnych. Wśród wybranych znalazło się czworo producentów produktów lokalnych z Doliny Strugu. W trakcie uczestnictwa w imprezie „Na kulinarnym Szlaku Polski Wschodniej” stoisko Doliny Strugu zajęło III miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko Wschodnich Ziem.

Wystawcy z Doliny Strugu w ramach programu wzięli udział w corocznie organizowanym „Karpackim Jarmarku Turystycznym” Region Doliny Strugu   reprezentowali przedstawiciele organizacji działających na rzecz rozwoju naszego regionu, głównie w sferze kultury i turystyki Jednym z efektów wyjazdu było podpisanie porozumienia o współpracy między Regionalnym Towarzystwem Rolno-Przemysłowym „Dolina Strugu” a Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych, które było organizatorem jarmarku i prowadzi na szeroką skalę działania w obrębie całych Bieszczad, mające na celu zrównoważony rozwój turystyki. Uczestniczyli również  w dniach  Drohiczyna połączonymi z cyklem imprez „Na Kulinarnym Szlaku Polski Wschodniej” organizowanym przez trzy urzędy marszałkowskie województw: podkarpackiego, podlaskiego i lubelskiego. W organizowanym w ramach tego wydarzenia w konkursie na "Najlepszą Potrawę Polski Wschodniej" Państwo Mazurak reprezentanci „Doliny Strugu”  zajęli I miejsce. W ramach promocji marki uczestniczono również w „Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła” w Baszni Dolnej. Wydarzenie to którego celem jest promocja regionalnej żywności od samego początku gromadzi kilkanaście tysięcy osób. W tej edycji swój udział wzięli także przedstawiciele Doliny Strugu. W trakcie imprezy organizowano konkurs kulinarny na „Najlepszą potrawę na szlaku Polski Wschodniej” – do konkursu zgłoszono 39 produktów zaprezentowanych przez 17 wystawców z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Nagrodzono reprezentantów Doliny Strugu: Małgorzata Sowa reprezentująca „Sery u Sowy” otrzymała III miejsce, a Zakład Przetwórczo-Handlowy „BASZPOL” Grzegorzówka wyróżnienie. Realizowane działania miały na celu promocję i sprzedaż produktów Doliny Strugu w Rzeszowie i poza regionem.

 

Promocja turystyki sportowej, Rajdy rowerowe Doliny Strugu

W ramach promocji marki „Doliny Strugu” w okresie realizacji programu zorganizowano dwa rajdy rowerowe. Rowerzyści mieli do pokonania 60 kilometrową trasę obejmującą swoim zasięgiem tereny Doliny strugu. Rajd spotkał się z dużym zainteresowaniem. W I edycji wzięło udział ok. 150 uczestników zaś w II edycji uczestniczyło już ponad 400 rowerzystów.

W Pikniku "Chcesz żyć zdrowo, żyj sportowo"  zostały zorganizowane liczne atrakcje dla uczestników w tym przejazdy bryczką, spacer "po zdrowie" - "Nordic walking" oraz organizacja zawodów sportowych z nagrodami dla uczestników. W wydarzeniu wzięło udział ok 500 osób.

Inne wydarzenie z zakresu turystyki sportowej to "Jesienne Drużynowe Marsze na Orientację" w ramach których w Hermanowej zorganizowano zawody dla różnych kategorii uczestników, w tym głównie młodzież i rodziny, w których zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali nagrody.

 

 

Promocja turystyki rodzinnej

Organizacja wizyt na terenie Doliny Strugu w ramach tzw. turystyki rodzinnej, których celem było zapoznanie się z ofertą turystyczną, rekreacyjną i kulturalną Doliny Strugu jak również z produktami lokalnymi a przez to zachęcenie do odwiedzania Regionu. Grupę docelową stanowili mieszkańcy z Rzeszowa oraz osoby z terenu powiatu rzeszowskiego. W trakcie jednodniowej wizyty zorganizowano zwiedzanie wraz z przewodnikiem wybranych atrakcyjnych miejsc na terenie Doliny Strugu. tj. : Sanktuarium Matki Boskiej Zielnej oo. Dominikanów w Borku Starym,  Muzeum Wsi Podkarpackiej – Błażowa Potoki, Ścieżka Nordik-walking, Wyciąg narciarski w Dylągówce, przykładowe gospodarstwo agroturystyczne, stado Galloway w Borówkach, centrum edukacji ekologicznej,  Chmielnik Zdrój, Piekarnie Doliny Strugu, Przedsiębiorczość - Innowacyjne Technologie na wsi Zakład Aktywizacji Zawodowej, Okręgowa Spółdzielnia.  W wizytach wzięło udział 1250 uczestników.

 

Konferencje tematyczne

Podczas realizacji programu zorganizowano kilka konferencji, w których udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele władz Województwa, instytucje związane z rozwojem regionalnym z Polski i kilku krajów Unii Europejskiej w tym Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Lokalne Grupy Działania. Celem konferencji było przedstawienie efektów, jakie przynosi realizacja Wieloaspektowego Programu Rozwoju „Sami Sobie” w mikroregionie Dolina Strugu oraz jego pozytywnego wpływu na rozwój obszaru, w którym jest realizowany, promowanie lokalnych produktów oraz zachowań konsumenckich w zakresie zdrowego trybu życia. mi Wystawcy z Doliny Strugu wzięli także udział w imprezach promocyjnych związanych z produktami lokalnymi.

 

Wydarzenia promocyjne na terenie gmin Doliny Strugu 

Organizowanie imprez dotyczących produktów lokalnych, rękodzieła, ekologii (proponowana forma imprez : targi) ściągających ludność z okolic Rzeszowa. W tym :

PIKNIK RODZINNY. Degustacja żywności tradycyjnej, Prezentacja produktów lokalnych podczas Dni Futomy oraz Dni Chmielnika.

Prowadzenie imprez kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem historii, kultury i tradycji regionu Doliny Strugu. W tym: Jarmark Błażowski, Rajd Szlakiem Gen. Sikorskiego, dni Tyczyna.

Organizowanie stałych ekspozycji  dla wytwórców lokalnych. W tym :

Ekspozycja twórców lokalnych w Chmielniku, Starych potraw smak i urok. Błażowa.

 

W trakcie tych wydarzeń przedstawiciele „Doliny Strugu” rozdawali gadżety z logo Swiss Contribution takie jak m.in. kubki, fartuchy kuchenne, przybory kuchenne, notesy, deski kuchenne, rękawice kuchenne itp.

 

Publikacje o tematyce związanej z rozwojem Doliny Strugu, przedsiębiorczością, agroturystyką, atrakcjami obszaru.

Ponadto w okresie realizacji programu wydano kilka publikacji m.in. „Aktywność współpraca , rozwój w „Dolinie Strugu”, Rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich z uwzględnieniem agroturystyki- ukazanie wpływu programu szwajcarskiego na rozwój mikroregionu „Dolina Strugu” „Agroturystyka „Doliny Strugu” – publikacja ta zawiera opis interesujących miejsc oraz zdjęcia i opusy gospodarstw agroturystycznych na terenie „Doliny Strugu”. Wydano również mapę turystyczną która zawiera: opis projektu, informator krajoznawczy, atrakcje regionu a także bazę noclegową, gastronomiczną i obiekty sportowe. Mapka ta będzie bardzo pomocna dla chętnych na poznanie zakątków „Doliny Strugu” i ułatwi zaplanowanie odpoczynku.

 

Konkursy tematyczne

RTRP „Dolina Strugu” w ramach realizacji programu zorganizowała dwa konkursy

adresowane do uczniów Doliny Strugu o tematyce:

·          opracowanie znaku graficznego (logotypu, symbolu) promującego markę „Doliny Strugu”

·         „Pozytywne zmiany w Dolinie Strugu w związku z realizacją Wieloaspektowego Programu Rozwoju „Sami Sobie” realizowanego przez RTR-P Dolina Strugu” współfinansowanego przez Szwajcarię”

Obydwa konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem i pokazały, że młode pokolenie chętnie bierze udział w tego rodzaju inicjatywach.

 

Warsztaty tematyczne połączone z ekspozycją

W ramach powyższych działań zorganizowano warsztaty florystyczne, warsztaty ozdób świątecznych, warsztaty związane z przygotowaniem tradycyjnych wieńców dożynkowych.

W każdych warsztatach uczestniczyło ok. 20 osób.

 

Filmy promocyjne o Dolinie Strugu i Programie Szwajcarskim.

Produkcja dwóch filmów promocyjnych przeznaczonych do publikacji w internecie, prezentacji na szkoleniach, konferencjach, pokazach publicznych oraz  w telewizji publicznej. Filmy w atrakcyjny sposób przedstawiają efekty programu szwajcarskiego, promują turystykę i produkty lokalne Doliny Strugu. Filmy zostały emitowane w telewizji regionalnej TVP3 Rzeszów. 

 

Obszerne fotorelacje z wydarzeń promocyjnych znajdą państwo na pasku głównym w zakładce Galeria - Zdjęcia. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia. 

Szkolenia na instalatora systemów OZE

28.05.2018 12:13
Sieć Parków Energii Słonecznej Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością w Błażowej serdecznie zaprasza na bezpłatne szkolenia na instalatora systemów OZE, w ramach projektu „Specjalista nowych technologii - instalator systemów OZE”.

Wesołych Świąt!

23.12.2017 09:31

Mikołajki 2017 i Błażowski Jarmark Bożonarodzeniowy

10.12.2017 08:00
Już 17 grudnia br. na Hali Sportowej w Błażowej odbędą Mikołajki 2017, połączone z Błażowskim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym!

EKOGALA 2017

23.11.2017 12:08
Już 8 i 9 grudnia w G2A Arena CWK WP w Jasionce odbędą się XI Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA 2017.